Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
BURSA H TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU PSİKO-SOSYAL SERVİS

Ceza infaz kurumumuzda psiko-sosyal servis çalışmaları "Standartlar Sistemi" çerçevesinde oluşturulan "İyileştirme Haritası" kapsamında yürütülmektedir. Bireylerin kendileri ve yaşadıkları sosyal çevreleri ile ilgili psiko-sosyal özelliklerini içeren çalışmalar psiko-sosyal servis uzmanları tarafından yapılmaktadır. Psiko-sosyal serviste psikolog, sosyal çalışmacı ile infaz ve koruma memurları görev yapmaktadır. Psiko-sosyal servis uzmanları planlama, yürütme, izleme ve değerlendirme çalışmalarını mesleki bilgi ve uzmanlık alanı çerçevesinde yürütür. Mesleki yöntem ile inceleme, problem çözme, gözlem, görüşme, psikolojik testler gibi teknikleri çalışmalar sırasında kullanır.
            Bireysel çalışmaların amacı; kendisiyle, birbiriyle ve bulundukları çevredeki koşullarla ilişkilerinde güçlüğü olan kişilerin psikolojik ve sosyal fonksiyonlarını desteklemektir.
      Grup çalışmalarının amacı; 10-15 kişilik gruplar halinde bireyde ve çevrede istenen değişimleri yaparak bireyin gereksinimlerinin karşılanması ve sorunlarının çözülmesine yardım etmektir. Hükümlü tutuklulara yönelik olarak geliştirilen, psiko sosyal serviste görevli uygulayıcı eğitimini alan kişiler tarafından uygulanan davranış programları Önce Düşün Programı, Öfke Kontrolü Programı, Salıverilme Öncesi Mahkum Gelişimi Programı, Sigara Alkol ve Madde Bağımlılığı Bilgilendirme Programı, 0-18 Yaş Aile Eğitimi Programlarıdır.

Adres

BALAT MAHALLESİ CEZAEVİ CADDESİ 16140 Nilüfer/BURSA

Telefon

0224 243 22 12

0224 243 87 40 - Fax

E-Posta

bursa.htcikisaretadalet.gov.tr